Ekonomické stavby

Ekonomické stavby jsou v poslední době mezi běžnými lidmi stále více rozšířenými a oblíbenějšími. Na rozdíl od normálních staveb jsou, jak již napovídá název, ekonomicky výhodnější a ušetří nemálo finančních prostředků jejich majitelům, či obyvatelům. Jedná se převážně o náklady na vytápění.

Pořizovací náklady jsou sice srovnatelné s běžnými novostavbami, avšak následně ušetříte velmi vysoké procento nákladů na vytápění. Toto procento může dosahovat až výše 90% (což už je na ročních výdajích poznat), neboť celoroční spotřeba tepla je nízká a dům nepotřebuje klasický systém vytápění. Tepelné ztráty jsou takto vysoko sníženy hlavně díky důsledné a dokonalé izolaci a k udržení příjemných teplot postačí jen velmi malé množství tepla. A i když dojde k dlouhodobému výpadku vytápění, teplota v místnostech neklesne za měsíc pod 13°C.

Tyto typy domů též mají ještě další výtečnou vlastnost. Tou je naprostá vzduchotěsnost. V domě je zabudován automatický systém, který do domu nepřetržitě dodává vzduch a zároveň ho i filtruje, čímž jej zbavuje veškerých škodlivin a prachu. Tato automatická regulace zabraňuje vzniku plísní a lidé uvnitř dýchají pouze čistý vzduch, což uvítají především alergici, pro které má blahodárné účinky.

Při výstavbě takovýchto domů je poté dobré držet se pár základních bodů. Obytné místnosti by měli být orientovány k jihu, neboť tak dochází k využívání pasivních solárních zisků, které mohou pokrýt až skoro polovinu tepla na vytápění stavby. K tomuto účelu jsou používány speciální okna.

Vytápění poté probíhá pomocí rekuperace tepla z odváděného vzduchu. Neboť vzduch který vychází z domu má teplotu vyšší jak venkovní vzduch a právě tento rozdíl je zásadní. Pomocí čerpadla se přiváděný vzduch ohřeje. Případně, pro ještě větší ušetření výdajů, lze systém doplnit solárními systémy pro podporu vytápění a ohřev vody.