Pro dům i byt se vyplatí pojištění! Jaké a proč?

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pro dům i byt se vyplatí pojištění! Jaké a proč?

Pojišťovny nabízí 3 druhy pojištění bydlení, které se od sebe liší rozsahem pojistného krytí. Rozdíly jsou velké a je třeba je znát, protože jinak se nepojistíte správně a v případě poničení či zničení vašeho majetku vám zbudou oči pro pláč. Naučte se pojistky rozeznat, ulehčí vám to rozhodování, do které investovat.

1. Pojištění nemovitosti

Prvním typem je pojištění nemovitosti, které je vnímáno jako nezbytný základ. Vztahuje se na nemovitosti, na přilehlé stavební součásti a také na menší užitkové stavby, jako je septik, bazén a další. U pojistky je třeba dát pozor, aby ji měl uzavřenou vždy vlastník nemovitosti, jinak pojišťovna škodu neuhradí. Blíže se tématu věnuje například tento článek. Tento typ pojistky lze jako jediný sjednat i pro rekreační objekty.

blaha-stavby.cz_online_ergo_cz_01

2. Pojištění domácnosti

Abyste ochránili majetek, můžete si sjednat také pojištění majetku. Tato pojistka kryje škody, které vzniknou na věcech movitých – tj. na vnitřním vybavení vašeho domu nebo bytu. Vztahuje se i na domácí mazlíčky (ne ale na zvířata, která jsou chována pro zisk).

3. Pojištění majetku

Jedná se o specifický druh pojistky, která je kombinací předchozích dvou variant. Pojištění majetku je nejoblíbenější, protože má největší rozsah krytí. Má jedno omezení – lze ho sjednat jen u nemovitostí, které jsou trvale obývány více než 270 dní v roce.

blaha-stavby.cz_online_ergo_cz_02

Praktické rady!

Při hledání nejvhodnějšího pojištění vám bude dobrým pomocníkem internet. Pomocí různých srovnávačů si porovnejte nabídky pojišťoven. Nesledujte jen cenu pojištění, bedlivě čtěte VPP pro pojištění nemovitosti, domácnosti apod. U pojištění si sami volíte částku, na kterou chcete pojistit. Může se stát, že budete platit zbytečně moc nebo naopak příliš málo. Jestliže si nejste jisti hodnotou vaší nemovitosti či majetku, zaplaťte si odhadce. Každou z pojistek je vždy po cca 10 letech dobré aktualizovat. Může totiž dojít ke snížení i navýšení hodnoty majetku a tomu je třeba pojištění přizpůsobit.