Rustikální nábytek

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rustikální nábytek

Součástí našeho života je samozřejmě mimo stovek a tisíců jiných věcí i nábytek. Nábytek nám zjednodušuje naše běžné žití. Vesměs s každou činností je nějaký kus toho nábytku spojen. Jdeme spát, použijeme postel, pohádáme se s partnerem, využije pohovky. Chceme se najíst, usadíme se tedy k jídelnímu stolu. Studujeme-li, zvolíme stůl psací.

A mnohé jiné práce. A jak už je jasné předem, každá kultura a každý svůj styl má ojediněle typické prvky zdobení nábytku, druh materiálu a další a další kritéria. Ovšem většina domácností využívá možností přírody a typického řemesla truhlářů. Dřevěný nábytek nikdy nevyjde z módy. Nejtěžší je vybrat si z široké škály dřev a odrůd podle barev, možností a také kvality. Stále více se dnes vrací dřívější a starobylý nábytek.

rustikální nábytek

Známý především jako rustikální. Rustikální nábytek je podle latinského slova rusticanus, což v překladu znamená venkovský, či lidový. Dalo by se říct, že tento nábytek se stal v zámožných rodinách doslova trendem. Je mnohem těžší rustikální nábytek sehnat a cenová relace je samozřejmě také mnohem vyšší. Ale důvod je snadný. Stojí čas i spoustu práce opečovat starý lidový nábytek, aby byl vidět jeho věk a zároveň dlouho vydržel.

Pěknou dekorací, která se hodí na rustikální stůl, může být svíčka, váza, nebo například dřevěné přesýpací hodiny.

Tento styl je ovšem pro spoustu lidí, nejen z mladých generací, doslova nevkusný. Jde o nábytek, s dlouholetou tradicí. Často se o něj jedná i na černém trhu. Tento druh nábytku se dnes vyrábí především nový, jako duplikát dřívějšího. Ovšem do víkendových chat a vil na okrajích civilizace, je rustikální nábytek to pravé ořechové, co vykouzlí tu správnou atmosféru.