Stavba domu

Stavba domu, tedy budoucího bydlení může probíhat hned několika různými způsoby. Každý si může svůj dům postavit sám, případně za pomoci přátel. Variantou je i též najmutí nějaké stavební firmy, které zákazník dodá pouze svou představu, dohodne se na podmínkách, podepíše smlouvu a stavba může začít.

I druhů domů může být hned několik, může se jednat o zděný dům, případně nějakou dřevostavbu. Záleží hlavně na vkusu a nápadu budoucího majitele, který bude dům obývat.

Než však začne ještě stavba samotná, je nutné vybrat nějaký vhodný volný pozemek, či odkoupit již ten zabraný. Na tomto pozemku se pak zhotoví základy domu, rozvrhnou se prostory pro jednotlivé místnosti, následně se vyřídí všechno potřebné papírování, aby poté nedocházelo v budoucnu k problémům ze strany úřadů. Až po vyřízení všech těchto nezbytných formalit může být samotná stavba pomalu, ale jistě, zahájena.

Ke stavbě je nutné být rozhodnut jaký dům kdo vlastně chce, jestli má být širší či delší, jestli má mít tvar obdélníku či čtverce, či jestli má být jednoposchoďoví či má mít pater hned několik. Dům může být vybudován i na nějakých základech, či může též být zabudován v zemi, což má jistě také své osobité kouzlo.

Po výstavbě základů a stěn, by měl být dům zateplen zevnitř. Je též vhodné používat kvalitní a nezávadný materiál, který má dobrou záruku, ale hlavně výdržnost. Po dokončení hrubé stavby je čas na vnitřní úpravy, jako vymalování, dodání oken a dveří a dalších podobných úprav. Následují vnější úpravy jako zateplení domu a izolace proti vodě a radonu, z důvodu pohodlí a bezpečnosti, jsou samozřejmost.

Poté je již čas na dodělání různých detailů, například oplocení kolem domu a případné zahrady. A také na kolaudaci…