Stavba králíkárny

Při stavbě králíkáren může být využito hned několika materiálů. Nejčastěji používaný jsou dřevo nebo cihly. V případě dřeva je dobrá dostupnost, dá se sehnat prakticky kdekoli a také se dobře opracovává a spojuje. I cihly se dají snadno sehnat, avšak k jejich spojení je třeba dalších objemnějších surovin, například písku či vápna.

Když už je sehnán všechen potřebný materiál, přichází pomalu na řadu stavba samotná. Předtím je však potřeba rozmyslet si, jak velká má králíkárna být, kolik se do ní má vejít králíků a jaký by měli mít prostor v kotci. A důležité je také zohlednit fakt, kde králíkárna bude umístěná. Chce to tedy nejdříve nakreslit náčrt a na papíře si rozvrhnout jak by měla stavba vypadat.

Po nakreslení správného náčrtu je ještě jednou dobré překontrolovat nářadí a materiál k použití, jestli je vše v dobrém stavu a vhodné k práci. Poté již přichází na řadu samotná stavba.

Nejlépe je začít výrobou dvou rámů z trámků, na které se posléze přidělá vše ostatní, přičemž právě rámy budou nosnými prvky. K pospojování trámků je dobré použít vruty a hřebíky. Poté se oba rámy musí spojit v požadované hloubce kotce, nejlépe dvěma pomocnými deskami v místech, kde bude strop, tyto desky zajistí relativní stabilitu.

Dalším krokem je vytvoření podlahy a stropu, což je vytvořeno z minimálně čtyř desek, které jsou minimálně 20mm silné a jsou připevněny k vodorovným trámkům. Následně se vytvoří z desek i vnitřní zdi, desky jsou v tomto případě stejně velké jako výška od podlahy ke stropu.

V posledních krocích je ještě třeba králíkárnu zateplit, pomocí nějakého hřejivého materiálu. Mohou se vytvořit i další nepovinné drobnosti, jako například roura pro odtok moči a další detaily, které člověka napadnou a které by dle něho měla králíkárna obsahovat. Následně již stačí přidělat dvířka a králíkárna je dostavěna a připravena k použití.